Co trzeba wiedzieć o bagażnikach dachowych przez ich zakupem?

Jednym z większych problemów współczesnych aut jest dość mocno ograniczona przestrzeń bagażowa. Producenci pojazdów chcąc spełnić wysokie wymogi związane z ekologią, niskim spalaniem, a nawet masą pojazdu, muszą iść na wiele kompromisów podczas ich projektowania. Jednym z nich jest systematycznie zmniejszająca się pojemność bagażnika w przeciętnym aucie. Nic więc dziwnego, że tak wielką popularność zaczynają zyskiwać bagażniki dachowe do aut. Co należy o nich wiedzieć przed zakupem?

Czy bagażniki dachowe są uniwersalne?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której trzeba zacząć omawianie bagażników tego rodzaju, jest kwestia ich uniwersalności. Wielu kierowców uważa bowiem, że raz kupiony bagażnik będzie można używać z każdym autem, więc nie ma sensu przyglądać się uważniej jego rodzajowi i przeznaczeniu. Jest to oczywiście ogromny błąd, ponieważ każdy bagażnik dachowy do auta posiada ściśle określone przeznaczenie i nie da się go zastosować w pojeździe innej marki, a często nawet w innym modelu tego samego producenta. Z tego też powodu tak krytycznie ważne jest to, aby upewnić się podczas zakupu, czy oglądany bagażnik będzie pasował do posiadanego przez nas pojazdu.

Ile ładunku można umieścić w bagażniku tego rodzaju?

Co w przeważającej większości składania kierowców do zakupienia tego rodzaju bagażnika dachowego? Oczywiście czynnikiem tym jest ograniczona pojemność bagażowa pojazdu. Nic więc dziwnego, że kolejną często poruszaną kwestią jest pojemność tego dachowego.
W tym wypadku wiedzieć jednak trzeba, że nie chodzi o to, jak dużo ładunku się do niego włoży, lecz o jego wagę. Przede wszystkim należy uważać na to, aby nie przeciążyć samego dachu auta, na którym umieszczony będzie bagażnik. Żeby nie popełnić poważnego błędu, poleca się sprawdzić maksymalne obciążenie dachu w instrukcji obsługi samochodu.

Czy jeżdżenie z bagażnikiem może wiązać się z jakimiś niedogodnościami?

Bagażnik dachowy do auta to dość dużych rozmiarów element, który w znaczący sposób pogarszać będzie aerodynamikę pojazdu, a także komfort jego podróżowania. Jak to wygląda w szczegółach?
Przede wszystkim na uwadze należy mieć to, że wraz z założeniem bagażnika na dach powinno się zmniejszyć prędkość jazdy autem. Im szybciej będzie się nim jechało, tym większe siły będą oddziaływały na elementy mocujące. Przekroczenie pewnej granicy prędkości poskutkować może nawet oderwaniem się bagażnika.
Nie da się również nie zauważyć tego, że przez zmianę przepływu powietrza przez auto podczas jazdy wewnątrz pojazdu może być nieco głośniej. W przypadku dłuższych tras z pewnością przyczyniać się to może do pogorszenia komfortu jazdy.

Czy warto zwracać uwagę na markę bagażnika?

O czym jeszcze powinno się pamiętać podczas kupowania bagażnika fachowego z Carmager? Jak się okazuje, szczególnie ważne jest to, aby przyjrzeć się jego producentowi. W przypadku tak istotnej dla bezpieczeństwa podróży autem części musi to być produkt wysokiej jakości. Z tego też powodu poleca się nabywanie modeli jedynie markowych.

Możesz również polubić…