Opony 195/65 R15 – co to oznacza?
Opony stanowią podstawowy element funkcjonalny każdego pojazdu. Co oznaczają parametry wytłoczone na ich bocznej ściance? Pierwszy parametr (195) oznacza szerokość opony, którą standardowo podaje się w milimetrach. Kolejny parametr (65) oznacza profil, czyli wysokość naszej opony. Jego wartość stanowi stosunek procentowy wysokości do jej szerokości. Wreszcie ostatni parametr (R15) oznacza średnicę opony, wyrażoną w calach.
Opony zimowe 195/65 R15 – najważniejsze cechy?
Zimowe czy uniwersalne? To pytanie stanowi odwieczny dylemat kierowców. Najważniejszym zadaniem opon 195/65 R15, gdy temperatury spadną poniżej 8°C, jest zapewnienie jak najlepszej przyczepności. Dlatego w modelach przeznaczonych na zimę stosowane są specjalne mieszanki gumowe, dzięki którym materiał powstaje elastyczny, nawet w bardzo chłodne dni. W oponach zimowych ważną rolę spełnia jej bieżnik, który, przystosowany jest do odprowadzania dużej ilości śniegu, błota i wody. Dzięki temu opona cały czas jest przyczepiona do podłoża, przez co pojazd nie wpada w poślizg.
Opony uniwersalne 195/65 R15 – konkurencja dla zimowych?
Opony 195/65 R15 (uniwersalne) przeznaczone są do całorocznej jazdy. Czy jednak rozwiązanie to jest bezpieczne? Argumenty za:
- sposób na oszczędności dzięki wyeliminowaniu uciążliwej wymiany opon,
- połączenie najważniejszych cech opon letnich i zimowych,
- oszczędność miejsca w garażu (nie wymagają składowania zimą lub latem, jak w przypadku opon letnich czy zimowych),
- oszczędność pieniędzy (kierowca nabywa tylko jeden komplet opon).
Pomimo swoich zalet, opony wielosezonowe posiadają również swoje wady:
- większe zużycie paliwa, w porównaniu z oponami letnimi,
- gorsze osiągi na śniegu i lodzie w porównaniu z ich zimowymi odpowiednikami,
- szybsze zużycie opon latem.
Opony uniwersalne z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Zdecydowana większość kierowców pozostaje jednak wierna tradycyjnemu modelowi.