Opony 205 55 r16, czyli uniwersalny rozmiar dla właścicieli osobówek

Zakup ogumienia samochodowego to dla wielu kierowców nie lada wyzwanie. Problem stanowi ogromna ilość produktów oferowanych przez różnych producentów, a także trudność w doborze odpowiedniego rozmiaru. Warto wiedzieć, że producenci na bokach opon umieszczają wiele różnego rodzaju oznaczeń i symboli. Ich zrozumienie i odczytanie pozwala wybrać ogumienie dostosowane do potrzeb.

Rozmiar opon ma znaczenie

opony 205 55 r16Większość kierowców jest świadomych tego, że opony dzieli się na letnie, zimowe oraz całoroczne. Niestety niewiele osób potrafi prawidłowo dobrać rozmiar ogumienia do modelu swojego samochodu. Informacje na temat zalecanego rozmiaru producenci aut umieszczają:

  • w instrukcji obsługi
  • w schowku
  • na klapce wlewu paliwa

Za najbardziej uniwersalne uznawane są opony 205 55 r16. Pierwsza cyfra w takim oznaczeniu oznacza szerokość wyrażoną w milimetrach, druga określa procentowy stosunek wysokości boku opony do szerokości. Pod literą R kryje się radialny typ budowy, a cyfra 16 wskazuje średnicę obręczy. Opony 205 55 r16 można łatwo i niedrogo kupić nawet w internecie w sklepie Miwan z ekspresową wysyłką.

Istotne parametry umieszczane na oponach

Producenci ogumienia na swych produktach umieszczają także wiele innych oznaczeń, które dla wielu osób są niezrozumiałe. Jedna z najistotniejszych informacji dotyczy daty wytworzenia ogumienia. Znaleźć można ją na końcu numeru DOT. Warto pamiętać, że data produkcji wyrażona jest za pomocą 4 cyfr. Dla przykładu oznaczenie 4215 oznacza, że oponę wyprodukowano w 42 tygodniu 2015 roku. Dla osób zajmujących się montażem istotne znaczenie ma także parametr rotation, wskazujący kierunek toczenia w oponach kierunkowych.

Może Ci się również spodoba