Wulkanizacja opon – kiedy można skorzystać z tej metody naprawy?
Wulkanizacja to nazwa procesu odnoszącego się zarówno do produkcji, jak również do naprawy opon wykonanych z gum. Proces ten umożliwia usunięcie różnych uszkodzeń ogumienia. Czy jednak ta metoda naprawy możliwa jest przy każdej usterce?
Kiedy można poddać opony wulkanizacji?
Zakład wulkanizacyjny, który zajmuje się naprawą opon, może szybko i skutecznie usunąć różne usterki ogumienia, które powstają na skutek jego eksploatacji.
Kierowcy najczęściej odwiedzają wulkanizatora wtedy, gdy przebiją oponę, na przykład najadą na gwóźdź lub inny ostry przedmiot powodujący powstanie otworu w ogumieniu.
Profesjonalnie wykonana wulkanizacja będzie pomocna zarówno przy uszkodzeniach czoła opony, jak również przy tych pojawiających na ścianie bocznej, na przykład przy nacięciach.
Tutaj wulkanizacja nie pomoże
Należy jednak pamiętać o tym, że wulkanizacja nie zawsze jest wskazana ze względu na poważniejsze uszkodzenie opony lub ryzyko, że proces naprawy pogorszy jej właściwości i bezpieczeństwo jazdy.
Wulkanizacji nie przeprowadza się najczęściej przy bardziej rozległych uszkodzeniach oraz przy wybrzuszeniach pojawiających się na boku opony. Nie zaleca się też wulkanizowania starszych opon ze względu na mniejszą elastyczność mieszanek gumy.
Artykuł powstał na podstawie strony Nord Auto Volvo Olsztyn